A HÉT MŰTÁRGYA - Interjú Csízy László képzőművésszel
Részek és hullámok, 2017. komputergrafika, 70x70 cm
CSÍZY LÁSZLÓ
Rimaszombat, 1943
www.csizy.hu
+36 30 951 0970
H-1031 Budapest, Rozália u. 38-42 C/5
Mikor kezdtél el elektrográfiai alkotásokat létrehozni?
A számítógép használatával a 70-es évek közepétől kísérleteztem. Kiállításokon 1981-től szerepelek számítógépes munkáimmal.
Miért szereted ezt a műfajt?
A 70-es években a számítástechnika a jövő új, nagy lehetőségének látszott. Hittem abban, hogy a képzőművészet számára is rendkívül hasznos lehet. A kísérletezések közben egyre jobban kötődtem ehhez a világhoz, melyet ma is nagyon szeretek. A számítástechnika révén a látható jelenségek új részleteit lehet feltárni. Rendszerekben gondolkozhatom. Közelíteni tudom a „reál” és a „humán” gondolatokat. A számítástechnikai eszközök a munka hatékonyságát, a képi megvalósítás lehetőségeit nagymértékben támogatják.
Kik hatottak, hatnak a munkásságodra?
Nincs kiválasztott személyes példaképem. Gyermekkoromtól kezdve sok időt töltöttem a klasszikus művek reprodukcióinak megismerésével, kezdetleges rajzolgatásával, majd később a múzeumok és galériák látogatásával. Az alkotók értelmi és érzelmi megértésére törekszem, még ha nem is mindenben hatnak rám egyértelműen.
Szeretnénk, ha betekintést adnál az elektrográfiai alkotói módszeredbe.
Gyakran készítek makrofotókat a számomra izgalmas természeti részletekről. Nem a naturális megjelenés, hanem a mögötte rejlő struktúra, az apró részletekből kialakuló foltrendszer, az ebből származó háló szövedéke érdekel. A hálót vizuális műveletekkel módosítom. Mindehhez nélkülözhetetlenek a számítógépes programok. A kép létrehozása így is hosszadalmas, fáradságos, aprólékos manuális munkát igényel. A lényeg kiemeléséhez gyakran használom a színek „mintavételezését” . Több képemen bemutatom a kiinduló naturális részletet, majd annak átalakított variációit.
Hagyományos technikákkal is foglalkozol? Mi a különbség a digitális és a hagyományos alkotói módszer között? Hogyan lehet egyensúlyt tartani a különböző munkamódszerek között?
Jelenleg csak digitális technikával dolgozom. Technikai értelemben nagy a távolság a hagyományos és a digitális munka között. Az alkotói munka lényegét tekintve nincsen különbség, a befejezett munka impulzusokat és kapcsolódási lehetőségeket kell hogy adjon a szemlélőnek, vizuális minőségével pedig bizonyítania kell az alkotó vizuális kultúrájának magasabb színvonalát.
Mikor lettél a Magyar Elektrográfiai Társaság tagja? Miért fontos számodra ez a tagság? Mit adott a Társaság neked?
2013-től vagyok a Magyar Elektrográfiai Társaság tagja. Számomra jelentősen megkönnyítette a művészeti életben való aktívabb részvétel lehetőségét a tagok részére meghirdetett pályázatok és kiállítások, meghívások révén.
Most éppen min dolgozol? Milyen téma foglalkoztat? Hol találkozhatunk a munkáiddal legközelebb?
Jelenleg a Benczúr Ház Galériájában (Budapest, VI. Benczúr u. 27.) látható Részek és hullámok című önálló kiállításom március végéig. Készülök a MET által kiírt Digitális Agóra 2018 nemzetközi pályázatra is. Áprilisban várható két csoportos kiállítás melyen szerepelek: a „Kitelepítések 70” pályázat budapesti záró kiállításán, majd a Próféta Galériában a Bicsérdi Nemzetközi Művésztelep jubileumi kiállításán.
Az itt bemutatásra kerülő alkotásod mikor készült, miért ezt a munkát választottad?
A Részek és hullámok művem 2017-ben készült. Alkotó munkánk meghatározó eleme a fény. A kép címével is utalok a fény fizikai természetének kettősségére, de utalok a szerkesztés sajátosságaira és kettős értelmére. Naturálisan megjelenő növényi rész szín és vonalvariációi váltakoznak, majd a variálódó részek hullámszerű mozgással, fakuló színekkel és gyengülő karakterrel simulnak bele a világegyetem nagy rendszerébe.
Adó 1 % felajánlása
Legfrissebb híreink
Támogatóink
2020-ban támogatta a MET Galéria kiállításait, katalógusát (2018. évi) és a szakmai rendezvényeit.
2022-ben a MET működését a Nemzeti Együttműködési Alap támogatja.
2022-ben támogatta a MET éves működését, és a MET Galéria éves kiállítási programját.
Linkgyűjtemény
Arnolfini Szalon
Árnyékkötők
Artportal
Barti Magdolna képzőművész
Bátai Sándor képzőművész
Dokuweb
Dotclouds
Gábos József képzőművész
Gyenes Zsolt médiaművész
HAász Ágnes képzőművész
Herendi Péter fényképzőművész
Horkay István képzőművész
Hungart
Képírás – Internetes Folyóirat
Kortárs Magyar Galéria, Dunaszerdahely
Lux Antal képzőművész
MAOE
NKA
Pál Csaba képzőművész
Susannia Lakner Zsuzsa képzőművész
Spanyolnátha Művészeti Folyóirat
Symposion Portál
Tellér Mária
Vass Tibor költő, képzőművész
Vízivárosi Galéria